Zabiegi w znieczuleniu ogólnym

Leczenie stomatologiczne bardzo często kojarzy się pacjentom z nieprzyjemnymi doświadczeniami, uczuciem bólu i lękiem. Obecnie, dzięki ogromnemu postępowi medycyny i farmakologii, możliwe stało się całkowite pokonanie bólu w trakcie wykonywania zabiegów stomatologicznych. Jest to możliwe przy zastosowaniu różnego rodzaju znieczuleń.

Metody znieczulające w badaniach i zabiegach stomatologicznych polegają na eliminacji odczuwania bólu, uspokojenia i złagodzenia lęku pacjenta. W niektórych przypadkach postępowanie anestezjologiczne związane jest z koniecznością wywołania u pacjenta utraty świadomości (uśpienia) na czas przeprowadzenia zabiegu.

W CHARME CLINIQUE w celu zapewnienia pacjentom maksymalnego komfortu, do wszystkich zabiegów wykonywanych w znieczuleniu wykorzystywane są tylko preparaty uznawane na świecie za najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze zarazem.

Metody znieczulające w stomatologii

Zależnie od rodzaju leczenia i potrzeb z nim związanych, a także od wieku chorego i jego stanu zdrowia, można posłużyć się różnymi metodami znieczulenia zwiększającymi komfort pacjenta.

  • Znieczulenie ogólne (narkoza) wyłącza świadomość, a co za tym idzie odczuwanie bólu. Zabieg ten może być wykonywany wyłącznie przez lekarza anestezjologa. Od początku zastosowania tej metody pacjent znajduje się w stanie podobnym do snu. Narkoza może być wykonana poprzez dożylne podanie środka nasennego lub podawanie tlenu i wziewnych środków anestetycznych przez obejmującą usta i nos maskę przylegającą do twarzy. Stosowane rodzaje znieczulenia ogólnego są uzależnione od rodzaju zabiegu i czasu jego trwania. Pacjent przez cały czas jest monitorowany . W narkozie można bezpiecznie leczyć zarówno dzieci jak i osoby dorosłe .
  • Sedacja to stan znacznego ograniczenia poziomu świadomości wywołany metodami farmakologicznymi. Pozwala on pacjentowi na zachowanie reakcji pozwalających na kontrolowanie fizycznych bodźców lub wykonywanie poleceń słownych. Ta przyjazna i bezpieczna metoda znoszenia lęku szczególnie zalecana jest w przypadku leczenia osób dorosłych mających problem ze współpracą ze stomatologiem najczęściej z powodu braku tolerancji na stres i ból. W metodzie tej przez cały czas trwania zabiegu stomatologicznego podaje się, zwykle krótko działające, leki dożylnie (sedacja dożylna), jest ona wykonywana przez lekarza anestezjologa , a pacjent cały czas jest monitorowany . Pacjent jest wprowadzany w sedację przed rozpoczęciem zabiegu , następnie lekarz stomatolog wykonuje znieczulenie miejscowe . Takie połączenie zapewnia osiągnięcie stanu „ idealnego „ , w którym poza uspokojeniem pacjenta i zaspokojeniem jego komfortu psychicznego uzyskuje się  wyeliminowanie bólu bez utraty świadomości.

Działanie zastosowanych środków uspokajających, jak i znieczulających, mija po upływie określonego czasu. Czas ten uzależniony jest od dawki użytego środka, sposobu jego rozkładu i eliminacji z organizmu, a także od wieku i stanu ogólnego pacjenta.

Przed przystąpieniem do zabiegu, w czasie którego stosowane są wyżej opisane metody, w celu zachowania pełnego bezpieczeństwa, należy przestrzegać następujących zaleceń:

  • Przynajmniej 6 godzin przed zabiegiem nie wolno nic jeść ani pić. Leki należy przyjąć o zwykłej porze.
  • Nie wolno spożywać alkoholu, co najmniej 24 godziny przed zabiegiem.
  • Nie wolno malować paznokci ani nakładać makijażu.
  • Wskazane jest zaprzestanie palenia papierosów na 6 godzin przed zabiegiem.
  • Przed samym zabiegiem należy usunąć protezy zębowe, ruchome aparaty ortodontyczne, szkła kontaktowe.
  • Należy zdjąć i najlepiej pozostawić w domu kolczyki, pierścionki, łańcuszki, klamry i spinki do włosów.
  • Przynajmniej przez 24 godziny od zabiegu należy unikać picia alkoholu, prowadzenia pojazdów, obsługi urządzeń mechanicznych.
  • Pacjent po zabiegu w znieczuleniu powinien pozostawać pod opieką dorosłej osoby towarzyszącej przez 24 godziny

Po zabiegu należy zapewnić pacjentowi bezpieczny transport do domu, najlepiej z osobą towarzyszącą.

Każdy rodzaj znieczulenia, oprócz ogromnych zalet, ma również i wady. W CHARME CLINIQUE, ze względu na dobro pacjenta, zawsze proponujemy takie postępowanie, które najlepiej nadaje się do danego rodzaju zabiegu i które jest najmniej obciążające dla organizmu.