Stomatologia dziecięca

Stomatologia WarszawaStomatologia dziecięca to zakres usług skierowanych do najmłodszych pacjentów.

CHARME CLINIQUE to klinika przyjazna wszystkim pacjentom, także tym najmłodszym. Dbamy o to, aby każdy pacjent został otoczony szczególną troską. Zdajemy sobie sprawę, jak istotne są pierwsze wizyty dziecka w gabinecie i jak ogromny wpływ mają one na  przyszłość. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby każda z nich zapisała się w pamięci małego pacjenta bezstresowo .

Szczególna ochrona dla mlecznych zębów

Zęby mleczne umożliwiają żucie pokarmów, rozwój prawidłowej wymowy oraz mają wpływ na wygląd buzi dziecka. Ich rolą jest również utrzymanie miejsca dla zębów stałych. Jeśli dojdzie do ich przedwczesnej utraty, np. z powodu próchnicy, ząb stały  może wyrosnąć w  niewłaściwym miejscu, co w konsekwencji może doprowadzić do stłoczenia reszty zębów . 

Za stan zdrowia jamy ustnej dzieci odpowiadają rodzice

Zęby dziecka wymagają kontroli. Pierwsze spotkanie małego pacjenta z dentystą jest wydarzeniem, które może mieć poważne konsekwencje dla późniejszego nastawienia do leczenia stomatologicznego. Gdy wizyta u dentysty odbywa się dopiero wtedy, kiedy dziecko zaczyna odczuwać ból, jest duże prawdopodobieństwo, że będzie kojarzyło w przyszłości dentystę i gabinet stomatologiczny nieprzyjemnie. Dziecko należy bowiem do wrażliwych pacjentów, żywo reagujących na wszelkiego rodzaju bodźce. Dlatego niesłychanie ważne jest, żeby rodzice lub opiekunowie już od najmłodszych lat starali się kształtować u swoich pociech pozytywny stosunek do wizyt w gabinecie stomatologicznym i dbania o ich zęby.

Pierwsza wizyta u stomatologa

Najlepszym momentem na wizytę dziecka u dentysty jest czas, kiedy pojawiają się pierwsze, mleczne zęby. Często dzieje się to bardzo wcześnie.
Warto aby przed pierwszym spotkaniem u dentysty rodzic zapytał, jak ono będzie przebiegało. Doskonałym sposobem na zachęcenie dziecka do spotkania z dentystą może być tzw. wizyta adaptacyjna. W trakcie takiego spotkania dziecko pozna lekarza oraz wyposażenie gabinetu. Dobrze, jeśli w miarę możliwości umożliwi się mu samodzielne zapoznanie się ze sprzętem wykorzystywanym w gabinecie.

Jak dbać o zęby dziecka, aby zapobiec pojawieniu się próchnicy?

Według opinii autorytetów naukowych zapobieganie chorobie próchnicowej zębów powinno opierać się na miejscowym stosowaniu preparatów fluorkowych na powierzchnię zęba. Dostępne są one w postaci pasty do zębów, płukanek, żelu lub lakieru. Należy zatem wprowadzać fluorkowe pasty do zębów do codziennego rytuału dbania o higienę jamy ustnej dziecka. Jest to sprawdzona metoda profilaktyki choroby próchnicowej. Właściwe używanie tych past jest bezpieczne i wysoce skuteczne.
Dostępne na receptę krople i tabletki fluorkowe, powinny być zapisywane przez lekarza stomatologa jedynie na podstawie szczegółowej analizy wskazań do ich zastosowania Zdarza się, że stosowanie ich u dzieci poniżej ósmego roku życia zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych szkliwa (fluorozy zębów).

Wczesna próchnica – co to takiego?

Wczesna próchnica wieku dziecięcego może pojawić się w jamie ustnej Twojej pociechy już w  pierwszym okresie jego życia (ubytki widoczne gołym okiem lub możliwe do wykrycia przez dentystę). Początkowo zmiany patologiczne mają wygląd mlecznobiałych plam. Następnie plamy te ulegają przebarwieniu na kolor żółtobrązowy, by z kolei przekształcić się w ubytki.

Drodzy rodzice, zadbajcie o piękny uśmiech swojego dziecka - zaprowadźcie je do dentysty w porę!

PAMIĘTAJCIE:

  • Próchnica to choroba zakaźna. – Nie oblizuj smoczka ani łyżeczki, którą karmisz dziecko. W ten sposób przekazujesz mu bakterie, które powodują próchnicę.
  • Używaj odpowiedniej (dostosowanej do wieku dziecka) pasty do zębów zawierającej fluor.
  • Ogranicz w diecie dziecka liczbę pokarmów zawierających cukier (słodycze, słodzone skoki) – w zamian zaproponuj mu owoce lub warzywa.
  • Tylko dentysta potwierdzi występowanie próchnicy. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do stanu uzębienia Twojego maleństwa, zgłoś się do lekarza: nie czekaj aż pojawi się ból.

W CHARME CLINIQUE oferujemy  naszym najmłodszym pacjentom :

  • Wizyty adaptacyjne
  • Leczenie zębów mlecznych
  • Profilaktykę próchnicy - lakierowanie
  • Lakowanie bruzd i szczelin
  • Leczenie wad zgryzu

Jeśli jest taka konieczność przeprowadzamy zabiegi w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, szczególnie u dzieci mocno przeżywających wizytę u stomatologa, oszczędzając niepotrzebnego stresu.

Troskliwa i delikatna opieka zespołu CHARME CLINIQUE w połączeniu z zastosowaniem nowoczesnych metod leczenia pozwala na uniknięcie  dyskomfortu w trakcie zabiegów stomatologicznych u dzieci. Wizyty u stomatologa są konieczne w każdym wieku, dlatego tak ważne jest odpowiednie nastawienie do leczenia już od najmłodszych lat. O tym decydują zazwyczaj pierwsze w życiu wizyty w gabinecie stomatologicznym. CHARME CLINIQUE dokłada wszelkich starań, aby były one jak najmniej stresujące!