Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna to wszelkie działania mające na celu zapobieganie powstawaniu chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających zęby). Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z osadem, płytką nazębną - podstawową przyczyną rozwoju próchnicy i chorób przyzębia.

Codzienna higiena jamy ustnej jest niezbędna i absolutnie konieczna w celu zachowania zdrowia jamy ustnej .

W poradni higieny stomatologicznej CHARME CLINIQUE oferujemy:

 • Instruktaż higieny jamy ustnej - szczegółowe wskazówki dotyczące zasad pielęgnacji jamy ustnej.
 • Usuwanie kamienia i osadu nazębnego - ma na celu usunięcie płytki nazębnej i innych osadów gromadzących się na powierzchniach zębów, których nie udaje się usunąć domowymi zabiegami higienicznymi. W zależności od rodzaju złogów pokrywających zęby stosowane są różne metody:
  - Skaling - zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego) gromadzących się na powierzchniach koron zębów, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych. Każdy skaling kończy się polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni, co zapobiega ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów.
  - Piaskowanie jest to zabieg usuwania osadów miękkich oraz nieestetycznych przebarwień np. po kawie, herbacie, papierosach z zastosowaniem piaskarek – urządzeń, które pod ciśnieniem oczyszczają zęby mieszaniną proszku z wodą. 
 • Lakowanie bruzd zębowych - znakomita metoda zapobiegania próchnicy, prosta, bezbolesna i skuteczna. Polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień w zębach (zarówno mlecznych, jak i stałych) specjalnym materiałem ochronnym.
 • Fluoryzacja zębów - to zabieg wprowadzania na  oczyszczone zęby preparatów z fluorem, który najskuteczniej zapobiega próchnicy powierzchni gładkich, stycznych i przydziąsłowych.
 • Ozonoterapia - skuteczny zabieg niszczenia bakterii, wirusów i grzybów przy pomocy urządzenia wytwarzającego ozon. Ozonoterapia jest zabiegiem bezbolesnym, krótkotrwałym i bez powikłań. Jest bardzo pomocna w leczeniu opryszczki, aft, zapaleń dziąseł i jamy ustnej.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

 1. Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej jest głównym elementem w profilaktyce próchnicy zębów i chorób przyzębia.
 2. Codzienne zabiegi higieniczne jamy ustnej należą do obowiązków każdego człowieka i świadczą o jego kulturze osobistej.
 3. Warunkiem skuteczności zabiegów higienicznych jest systematyczne czyszczenie wszystkich powierzchni zębów przy pomocy szczotek, past, nici dentystycznych i irygatorów wodnych czy stosowanie płynu do higieny jamy ustnej.
 4. Poza domowymi zabiegami konieczne są profilaktyczne zabiegi (przy pomocy urządzeń mechanicznych) w gabinecie stomatologicznym połączone z kontrolą uzębienia i tkanek otaczających ząb.

Lepiej zapobiegać niż leczyć - to nasza dewiza którą staramy się promować wśród pacjentów.

W CHARME QLINIQUE zapewniamy pełen zakres profesjonalnie przeprowadzanych zabiegów profilaktycznych z zastosowaniem najnowocześniejszych i sprawdzonych metod, dających poczucie komfortu i satysfakcji pacjentów.