Ortodoncja dzieci i dorosłych

 Ortodoncja WarszawaOrtodoncja jest jedną z  najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. Zajmuje się kontrolą rozwoju uzębienia, zapobieganiem i leczeniem wad zgryzu oraz korygowaniem nieprawidłowości w zakresie położenia i ustawienia zębów.

Leczenie ortodontyczne zyskuje coraz większe uznanie wśród osób, które pragną poprawić estetykę swojego uzębienia w sposób najbardziej naturalny. Ale nie tylko nasz wygląd zyskuje dzięki ortodoncji. Korygując ustawienie zębów likwidujemy miejsca nadmiernego zalegania płytki bakteryjnej, zapobiegając tym samym próchnicy, ograniczamy nadmierne starcie zębów, likwidujemy ich przeciążenia i uszkodzenia przyzębia. Co więcej, właściwie przeprowadzone leczenie pomaga w likwidacji wad wymowy i poprawia funkcję narządu żucia. Ortodoncja jest wstępem do leczenia implantologicznego i protetycznego oraz uzupełnieniem leczenia periodontologicznego.

Leczenie ortodontyczne możliwe jest w każdym wieku

Chcąc zapewnić najwyższą jakość usług, w CHARME CLINIQUE opieramy się na wieloletnim doświadczeniu zespołu, sięgając jednocześnie po najnowocześniejsze osiągnięcia naukowe. Dla każdego pacjenta przygotowujemy indywidualne rozwiązania terapeutyczne.

 

Leczenie odbywa się zazwyczaj przy wykorzystaniu aparatów ortodontycznych. Istnieje wiele różnych rodzajów aparatów, zarówno stałych, jak i ruchomych, przeznaczonych do korygowania nieprawidłowości w zakresie położenia i ustawienia zębów w stosunku do siebie.  Działają one poprzez wywieranie delikatnego ucisku na zęby i kości szczęk. Skuteczność metod ortodontycznych jest uzależniona od stopnia nasilenia wady .

W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych pacjenta, nowoczesna ortodoncja oferuje różne rodzaje aparatów ortodontycznych:

 • Aparaty ruchome - to urządzenia samodzielnie wkładane i wyjmowane z ust przez pacjenta. Najczęściej wykorzystywane są w korekcji wad zgryzu u dzieci w wieku rozwojowym, w trakcie wymiany uzębienia.
 • Aparaty stałe - to systemy składające się z różnego rodzaju zaczepów (zamków i pierścieni) osadzanych za pomocą specjalnych klejów  na powierzchni zębów. Mogą być stosowane u dzieci i dorosłych.
 • Aparaty z zamkami metalowymi
 • Aparaty z zamkami estetycznymi - ceramicznymi, kryształowymi
 • Aparat Damon daje możliwość skrócenia okresu leczenia dzięki zastosowaniu nowych zamków o obniżonym tarciu. Wykorzystanie zamków bezligaturowych daje pacjentowi poczucie komfortu i większej estetyki. Specjalna konstrukcja zamków w aparacie Damon ogranicza również konieczność ekstrakcji zębów (aparat występuje w wersji metalowej i estetycznej - Damon Clear).
 • Aparat Insignia składa się z indywidualnie zaprojektowanych i dostosowanych do każdego pacjenta zamków dzięki wykorzystaniu cyfrowego planowania leczenia. Zastosowanie technik komputerowych daje możliwość zaprezentowania pacjentowi końcowego efektu korekty wad zgryzu już przed rozpoczęciem leczenia. Metoda ta pozwala na znaczne skrócenie czasu leczenia, zmniejszenie liczby wizyt kontrolnych, co w znacznym stopniu minimalizuje dyskomfort związany z leczeniem ortodontycznym.

Leczenie ortodontyczne jest wieloetapowe:

 1. Konsultacja ortodontyczna,
 2. Przedstawienie i omówienie z pacjentem planu leczenia ortodontycznego na podstawie analizy modeli orientacyjnych i rtg cefalometrycznego,
 3. Właściwe leczenie ortodontyczne,
 4. Wizyty kontrolne,
 5. Faza stabilizacji.